מנהלי בז״ן וגדיב זומנו לשימוע עקב חריגות מתמשכות מערכי סביבה במזהם בנזן

אנו מברכים על עמידתם של השר להגנת הסביבה זאב אלקין ושל סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז לצידם של תושבי מפרץ חיפה במימוש זכותנו הטבעית לאוויר נקי.

יחד עם זאת אנו תוהים מדוע היום, 14 חודשים וחריגות רבות מאז צאת הצו באוקטובר 2017, המשרד עדיין שוקל הוצאת צו נוסף, ובו הארכת זמן נוספת ולא מבצע פעולות משמעותיות יותר.

בסעיף 44 לצו האמור נכתב כי: ״העונש המרבי על גרימת זיהום אוויר חזק או בלתי סביר לפי חוק אוויר נקי או על הפרת הוראות צו שניתן לפי סעיף 45 לחוק הוא שנתיים מאסר וקנס בגובה של 678,000₪, ואם בוצעה העבירה ע"י תאגיד כפל הקנס האמור.״

אכיפה משמעותית מחייבת גם מימוש ענישה מרתיעה ולא מלטפת, כנגד בכירים בחברה.

נזכיר כי הבנזן, בהיותו מסרטן ודאי לאדם, לא פוסח על עובדי המפעל, ובדיגומים שנערכו במפעל ״גדיב״ בשנת 2017 נמדדו ערכים החורגים עד פי 20 מהמותר בחוק!

סגירת המפעל תציל בראש ובראשונה את חייהם של עובדי המפעל הבאים במגע עם החומר ברמה יומיומית.

לצערנו, על אף בקשות חוזרות ונשנות, לא נמסרו לידינו תוצאות הדיגומים של שנת 2018 במלואן (בעקבות תקלה טכנית הנמשכת כבר 8 חודשים במשרד להגנת הסביבה) ועל כן לא נוכל לחוות דיעה האם חריגות הבנזן במפעל גדיב המשיכו באותה הרמה, או ברמה נמוכה יותר.

מעבר לכך, בניידת 6, הסמוכה למרכז הקניות 'חוצות המפרץ', נמדדו בשנת 2018 שתי חריגות יממתיות בערך כפול מהמותר בחוק, כמו גם חריגה שנתית מהמותר בחוק.

img-20190130-wa0041

יתרה מכך, בהסתכלות לאורך זמן, נוכחנו לגלות כי אחרי סיום ביצוע התוכנית המיידית להפחתת פליטות (באוגוסט 2018 – 10 חודשים לאחר צאת הצו), כמות החריגות רק גדלה, מה שמעיד כי התוכנית כשלה כישלון חרוץ בהגנתה על ציבור המבלים במתחם הקניות.

לסיכום, לאיכות חייהם של תושבי מפרץ חיפה אין מחיר, וההגנה על זכותם לאוויר נקי חייבת להיות בלתי מתפשרת, ובאמצעים המרתיעים ביותר הקיימים בחוק.

נזכיר כי על מנכ״ל בז״ן, ישר בן מרדכי, כבר הוטל בעבר עונש של 150 שעות עבודה לתועלת הציבור, ונוכחנו לגלות היום, כי בענישה מ2006 לא היה אלמנט הרתעתי מספיק.

צוות "סביבתית", המרכז לניתוח תלונות סביבה של הציבור במפרץ חיפה.

פורסם ב-כללי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: